top of page

VIDEOšŸŽ„: Matic Konc v oddaji Podjetno naprej na TV SLO

Writer's picture: Matic KoncMatic Konc

Updated: Jun 27, 2023

Posel s smrekovo smolo je stekel že pred več kot 30 leti, zdaj ga nadaljuje druga generacija v družini. Njihova podjetnost temelji na vrednotah, kot so potrpežljivost, skromnost, družbena odgovornost.

Ivo Konc je svoje prvo mazilo iz smrekove smole, s katerim si je lajŔal težave s hrbtenico, izdelal pred 33 leti. Prodaja tega mazila je postala tako donosna, da je pustil službo profesorja Ŕportne vzgoje in ustanovil podjetje. Od leta 2010 očetovo poslanstvo uspeŔno nadaljuje sin Matic Konc. Njegovo podjetje Smrekovit danes ponuja enajst različnih izdelkov iz smrekove smole in vsi so plod dolgoletnih raziskav in razvoja. Že vsa leta stavi na trgovanje od ust do ust; večino izdelkov proda v lekarnah, specializiranih trgovinah in po spletu, pa tudi v trgovini na sedežu podjetja in v bližnjem Smrekomatu. Velik poudarek daje trajnostnim reŔitvam. Izdelki so izključno naravni, rastlinskega izvora, zapakirani v reciklabilno embalažo.

Transkripcija pogovora:


Voditeljica: VaŔa prava ideja je smrekova smola. Kaj je pri njej tako posebnega?

Matic: Smrekova smola je naravna snov, ki me res fascinira, ker ima zelo Ŕirok spekter uporabe, ki ga ne poznam pri nobeni drugi naravni snovi.


Voditeljica: To lahko rečete tudi kot strokovnjak, namreč po končani Ŕportni fakulteti ste diplomirali Ŕe iz laboratorijske biomedicine na Fakulteti za farmacijo. Vam akademsko znanje pride prav pri izdelavi izdelkov in pri razvoju?


Matic: Zelo. Praktično kemijsko znanje, ki sem ga pridobil na Fakulteti za farmacijo, je pripeljalo do razvoja kar nekaj novih izdelkov, ki sem jih sicer poskuŔal izdelati tudi prej, vendar brez znanja s fakultete ni Ŕlo.


Voditeljica: Ideje za izdelke, pravite, da dobite po navdihu. Kaj pa vas navdihuje?


Matic: Navdihuje me samo poslanstvo podjetja in potem ideje ves čas zorijo v glavi.


Voditeljica: Te ideje lahko zorijo več let, kajne?


Matic: Drži, tako je potekal razvoj kreme Smrekovit 365. Ideja se je rodila praktično že med Ŕtudijem na Fakulteti za Ŕport. RazmiŔljal sem, kako bi mazilo izboljŔal, kako bi naredil drugačen izdelek. Kupil sem možne sestavine, delal eksperimente, ampak se takrat ni izŔlo, tako kot sem si želel, verjetno tudi zato, ker je smola izredno muhasta snov za delo. Pozneje sem spoznal ženo, ustvaril družino in so stvari zastale. Eksperimenti so se ustavili, sestavinam so potekli roki uporabe. Zadeve sem se znova lotil Ŕele med Ŕtudijem na Fakulteti za farmacijo, tudi s pomočjo novega kemijskega znanja. Znova sem začel z eksperimenti in mi je uspelo narediti tak izdelek, kot sem želel, ampak Ŕe vedno ni bil čisto po mojem okusu, ker ni bilo stoodstotno naraven, prisotne so bile določene sintetične snovi. Šele po končani fakulteti sem se res lotil in naredil izdelek, ki je naraven, ter bil zadovoljen s svojim rezultatom.


Voditeljica: VaŔe podjetje raste počasi, organsko, empirično, ob tem ostajate skromni in potrpežljivi. Pa vas kdaj zamika, da bi morda razŔirili posel, povečali podjetje, več zaposlovali in posledično tudi več zaslužili?


Matic: Ne, v bistvu nimam te filozofije. Nimam težnje po vedno večji rasti. Želim si organske rasti, da vidiŔ rezultate in se Ŕele potem razvijaŔ naprej, nikakor pa nisem za hitro rast, ki bi potem potegnila za seboj tudi veliko drugih težav.


Voditeljica: Prvotno idejo za smrekovo mazilo je dobil vaŔ oče pred 33 leti, ko je iskal reŔitev za lastno težavo. Imel je težave s hrbtenico in s tem mazilom se je menda celo izognil operaciji na hrbtenici. Kako je priŔlo do te ideje?

Matic: To drži. Moj oče je imel zelo velike težave s hrbtenico, tako da je bil oproŔčen opravljanja vojaŔkega roka v takratni Jugoslovanski ljudski armadi, pa tudi praktičnega dela izpitov na Fakulteti za Ŕport. Prek ljudske zdravilke iz Radovljice, Prežlja se je imenovala, je priŔel do smole. Gospa je na poseben, tradicionalen način pripravljala smolo in delala iz nje obloge. Nato je očetu ortoped rekel, da je edini način, da se izogne invalidnosti pred 30. letom, operacija, ampak se ni odločil zanjo, nadaljeval je z naravnimi stvarmi, predvsem s smolo, in tako je leta 1989 izdelal prvo mazilo. Bilo je zelo učinkovito, zato se je tudi zelo hitro razŔirilo.


Voditeljica: Tako kot počasi raste vaŔe podjetje, je potekal tudi prenos vodenja z očeta na vas. Kako ste vi začutili to podjetniŔko žilico? Namreč Ŕe med Ŕtudijem na Ŕportni fakulteti oziroma po koncu fakultete ste predavali oziroma poučevali Ŕportno vzgojo na srednji zdravstveni Ŕoli.

Matic: Ves čas me je vleklo tudi na druga poklicna področja. Oče me je pri tem ves čas podpiral, nikoli ni pritiskal name, da prevzamem podjetje, čeprav si je verjetno tega sam želel. Vsak starŔ si verjetno želi, da njegovi otroci prevzamejo uspeŔno podjetje, ampak res ni nikoli izvajal tega pritiska. Šele po tem, ko je želel, da naredim spletno stran, čeprav nisem imel nobenega tovrstnega znanja in sem se čisto iz ničle tega lotil, je to v meni prebudilo oblikovalsko žilico in to me tudi izredno navduŔuje. Proti koncu Ŕtudija se je začela oblikovati želja, da bi mogoče prevzel to poslanstvo.


Voditeljica: Potem ste tudi pustili službo, ki ste jo imeli na Ŕoli, se začeli ukvarjati s poslom in zdaj na ta način, kot ga je oče prenesel na vas, prenaŔate na svojih pet sinov, torej brez pritiskov jih skuŔate nekako vključiti v podjetje in upate, da bodo morda tudi oni kdaj nadaljevali vaŔ posel. Zanimivo se mi zdi tudi to, da vas pri poslu vodi vera, da se ne zanaŔate le nase, na svoje sodelavce. Kako vam vera pomaga pri vodenju posla?


Matic: Tako v življenju kot v podjetju se mi zdi bistvena ponižnost, da ni nič odvisno od nas, nič razen naŔih dejanj nimamo pod nadzorom in tukaj prepuŔčam vodenje Bogu, tako življenja kot podjetja. Trudim se, da bi prepuŔčal.


Voditeljica: Smrekovo smolo nabirate v gozdovih. Kako to poteka, da pri tem ne poŔkodujete dreves?


Matic: Smolo postrgamo samo na drevesih, ki so že ranjena ā€“ od divjadi, od padajočega kamenja, od sečnje. Na istem mestu lahko smolo ponovno naberemo Å”ele po desetih letih. Pri tem dreves res ne poÅ”kodujemo.


Voditeljica: Torej iz te smole potem izdelujete v svojem laboratoriju in razvijate nove izdelke, enajst jih je, delo pa poteka večinoma ročno. Kako si olajŔate proizvodnjo?


Matic: Drugače kot ročno, sploh v prvih fazah, ko delamo s surovo smolo, delo ne more potekati, ker je smola izredno muhasta snov ā€“ lepljiva, v veliko topilih se ne topi. Ves čas poskuÅ”amo najti nove načine, avtomatizirati tiste stvari, ki se jih da, predvsem pa je prvo merilo pri vseh stvareh seveda prihranek časa.


Voditeljica: Tako ste denimo za odpremo paketov najeli zunanjega izvajalca, postavili ste tudi smrekomat, kjer prodajate te svoje izdelke. Kako poteka prodaja? Na leto prodate 40.000 izdelkov.


Matic: Približno 40.000 izdelkov prodamo na leto. Polovico prodamo v specializiranih trgovinah in lekarnah, drugo polovico pa neposredno pri nas, v smrekomatu, v poslovalnici v Naklem, v poslovalnici v Ljubljani, pa po telefonu in na spletni strani.


Voditeljica: Trajnosti dajete v podjetju velik pomen. Kako ste trajnostno naravnani?

Matic: Trajnosti res dajemo velik pomen. Mazila so na primer v steklenih posodicah z lesenim pokrovom, kreme so v aluminijastih tubah, vsa papirna embalaža in broŔure so vse iz stoodstotno recikliranega papirja s FSC-certifikatom, poleg tega pa smo pred kratkim investirali tudi v sončno elektrarno s hranilnikom toplote, ki nam ob sončnih dneh pokrije praktično vso električno energijo, ki jo porabimo v podjetju.


Voditeljica: Razvit imate tudi socialni čut. Pravite, da tistim, ki si ne morejo kupiti vaŔega mazila, ga tudi podarite. Ali pride kdaj do zlorab takŔnega zaupanja?

Matic: Mislim, da se zlorabe ne pojavljajo. Po navadi zahtevamo tudi kakŔno dokazilo ravno zaradi tega, včasih pa verjamemo tudi na besedo, tako da mislim, da se zlorabe ne pojavljajo, če pa se, se pa Ŕteje tistemu, ki zlorabo naredi.


Voditeljica: Del družbene odgovornosti je tudi finančna disciplina. KakŔna je ta trenutno na trgu? Zakaj se vam zdi tako pomembna?


Matic: Finančna disciplina se mi zdi zelo pomembna, ker v primeru nediscipline to potegne za seboj celo verigo. NaŔe podjetje ima bonitetno oceno A1++, če se ne motim, ker res plačujemo račune že pred valuto, to se mi zdi del naŔe družbene odgovornosti.


Voditeljica: Je tudi sreča pomembna pri uspeŔnem poslu, kaj bi rekli?

Matic: Mislim, da bolj kot za srečo, gre za Božjo previdnost. Vsekakor je pa sreča na strani pogumnih, strah pa nikoli ni dober svetovalec.


Voditeljica: Hvala lepa za ta pogovor in podjetno naprej.


Matic: Hvala tudi vam.


647 ogledov0 komentarjev

Nedavne objave

Ogled vseh

Comments