KAJ JE SMREKOVA SMOLA?
7000
let nazaj sega dokazana uporaba smrekove smole v ljudskem zdravilstvu
80
različnih organskih spojin sestavlja smrekovo smolo.
40 000 000
let se ohranijo celične strukture žuželke, ujete v smrekovo smolo
Smrekova smola je gostotekoč izloček smreke. Izloča se preko specializiranih struktur, ki se nahajajo tako v notranjosti debla, kot tudi na njegovi površini. Njena kemijska sestava se je začela odstirati šele z razvojem spektrometrije in kromatografije, poznavanje mehanizmov, s katerimi jo drevesa izločajo, pa z razvojem elektronske mikroskopije in njene uporabe v botaniki. Sestavljena je iz preko 80 različnih organskih spojin. Za smolo iglavcev danes vemo, da je sestavljena iz hlapnega dela pretežno iz monoterpenov (α-pinen, β-pinen, limonen), ki igrajo pomembno vlogo pri obrambi pred insekti in patogeni ter iz nehlapnega dela, ki sestoji iz diterpenskih kislin (abietična kislina in druge). Mehanizmi zdravilnih učinkov, ki jih pripisuje smrekovi smoli izročilo, izhajajo iz kombinacije snovi v smrekovi smoli. (1)
SMREKOVA SMOLA V ZGODOVINI

HIPOKRAT
Hipokrat je ena najznamenitnejših osebnosti v medicini in ima vzdevek "oče znanstvene medicine. Živel je med letoma 460 in 380 pred Kristusom v Grčiji. V svojih delih je opisoval metode uporabe smrekove smole, ki so jih zdravniki uspešno uporabljali vse do srednjega veka.

PATER SIMON AŠIČ
Tudi Pater Simon Ašič, znan slovenski redovnik in zeliščar je v svojih delih pisal o učinkih smrekove smole na mišice, telesno odpornost ter na kožne bolezni, izpuščaje in rane.

IBN SIBA
Ibn Sina je bil perzijski učenjak in spada med največje mislece in zdravnike zlate dobe islama. Napisal je 450 del. Živel je med letoma 980 in 1037. V svojih delih je tudi on pisal o zdravilnih učinkih smrekove smole.

AMERIŠKI INDIJANCI
Ameriški indijanci so smrekovo smolo žvečili pri vnetju grla in pri drugih težavah v ustni votlini in prebavilih. Od njih je dobil idejo John B. Curtis in napravil prvi komercialni zvečilni gumi iz smrekove smole. Ameriški Indijanci so pripravke iz smrekove smole uporabljali tudi za zdravljenje vreznin in odrgnin.
Že 5000 pred Kristusom so starodavna ljudstva na področju današnje Finske uživala smrekovo smolo. To so leta 2007 odkrili Finski arheologi. Že med leti 460 in 370 pred Kristusom je oče medicine Hipokrat v svojih delih opisoval metode uporabe smrekove smole, ki so jih zdravniki uspešno uporabljali vse do srednjega veka. (2) Tudi zapisi Plinija mlajšega, rimskega politika, govornika in pisatelja, ki so nastali med leti 61 in 113 pred Kristusom pravijo, da kmečke žene starega Rima ne nosijo jantarnih ogrlic le kot okras, temveč kot zdravilo za povečane bezgavke ter vneto grlo in žrelo (jantar je polimerizirana smola). Prav tako je smrekovi smoli zdravilne učinke pripisoval perzijski zdravnik Ibn Sina ob začetku 1. tisočletja (2). Zapisi iz začetka 16. stoletja omenjajo, kako je pruski vojvoda Albert Brandenburški Martinu Lutru poslal zdravilo iz strjene smrekove smole za zdravljenje ledvičnih kamnov. (2) Na Finskem so pripravljali pripravek iz smrekove smole in masla, tradicionalno smrekovo mazilo. Uporaba je bila vsestranska, predvsem pa so ga uporabljali za zdravljenje ran. Za enak namen so jo uporabljali ameriški Indijanci (9), prav tako so smolo žvečili pri vnetem grlu in drugih težavah v ustni votlini in prebavilih. Prav pri Indijancih je dobil idejo John B. Curtis in leta 1848 razvil prvi komercialni žvečilni gumi iz smrekove smole. (4). Kanadski kemik Henry R. Gray je v 70. letih 19. stoletja začel izdelovati »Grayev sirup« iz smole rdeče smreke, ki je bil zelo učinkovit proti kašlju, prehladu, izgubi glasu ter pri vnetjih grla in bronhijev.

7000 LET STARA SMREKOVA SMOLA Z ODTISI ZOB
Leta 2007 so finski arheologi na arheološke najdišču našli smrekovo smolo z odtisi zob. Najdba izvira iz leta 5000 pred Kristusom. Starodavna ljudstva na področju današnje Finske so smrekovo smolo uživala pri raznovrstnih težavah, kot so vneto grlo in težave v ustni votlini in prebavilih.

SMREKOVA SMOLA IN PRVI ZVEČILNI GUMI
Leta 1848 je ameriški poslovnež John B. Curtis od ameriških Indijancev, ki so žvečili smrekovo smolo, dobil idejo, da bi naredil zvečilni gumi katerega glavna sestavina bi bila smrekova smola. Dodal je čebelji vosek in okuse. Uspel je in tako izdelal prvi komercialni zvečilni gumi, ki ga je poimenoval "State of Maine Pure Spruce Gum".

SMREKOVA SMOLA PRI ŽIVINI
Na Gorenjskem so pripravek iz smrekove smole imenovali »Smrdljivc«. V nekaterih drugih slovenskih regijah pa "pilpuh". Pripravke so uporabljali za zdravljenje turov, ran, artritisa in mnogih drugih tegob, izredno uspešno pa tudi za zdravljenje mastitisa pri kravah.
ZNANSTVENA DEJSTVA O SMREKOVI SMOLI

BAKTERIJE
Pripravek iz smrekove smole, smrekovo mazilo, narejeno na tradicionalni finski način je v raziskavi iz leta 2007 deloval bakteriostatično proti vsem testiranim Gram-pozitivnim bakterijam ter proti Proteus vulgaris, ki je Gram-negativna bakterija. Zelo pomembno odkritje je, da je bakteriostatično vplival tudi proti zelo odpornim bakterijam, kot sta MRSA in VRE.

GLIVICE
Finski znanstveniki so leta 2011 preverili tudi protiglivično delovanje pripravkov iz smrekove smole, kot je smrekovo mazilo. Uporaba tega pripravka v ljudskem izročilu za ta namen je namreč dobro poznana. Ugotovili so, da smola deluje močno protiglivično proti vsem dermatofitom (glivicam, ki povzročajo večino glivičnih okužb kože pri ljudeh).

RANE IN PRELEŽANINE
V 6 mesecev trajajoči raziskavi, izvedeni v 11 zdravstvenih ustanovah, so primerjali zdravljenje preležanin s tradicionalnim pripravkom iz smrekove smole, na tradicionalni način pripravljenim smrekovim mazilom, ter z medicinsko priznanim hidrogelom. Preležanine so se v času študije zacelile 92% pacientom v skupini, ki je uporabljala smrekovo mazilo. Uporaba hidrogela je na drugi strani privedla do 44% uspešnosti.
POMOŽNE SESTAVINE
RASTLINSKA OLJA
Sestavina Smrekovit smrekovih mazil in smrekovih krem je tudi sončnično in bučno olje. Bučno olje je kulinarična posebnost Slovenije in se pridobiva iz semen buč, rodu Cucurbita pepo. Ima geografsko označbo “Štajersko-prekmursko bučno olje”. Vsebuje vitamine E, A, B, C in D ter je pomemben vir nenasičenih maščobnih kislin, tudi omega 6 in omega 3.
Sončnično olje je široko uporabno rastlinsko olje, izdelano iz semen sončnic (Helianthus annuus) z visoko vsebnostjo oleinske kisline in pretežno iz nenasičenih maščob in je naravni vir vitamina E. Sončnično olje v Smrekovit izdelkih je iz ekološke pridelave.

KANDELILA VOSEK
Kandelila vosek je rastlinski vosek, pridobljen iz listov grma Kandelila (Euphobia cerifera in Euphorbia antisyphilitica), ki raste v Srednji Ameriki. Kandelila vosek je sestavina Smrekovit kapsul.
NARAVNI EMULGATORJI IN STABILIZATORJI
Smrekovit smrekove kreme vsebujejo emulgatorje in zgoščevalce, ki so izključno naravnega izvora.
Ksantan gumi je znan tudi pod imenom gumi koruznega sladkorja. Je polisaharid, izdelan iz glukoze s fermentacijo s pomočjo
mikroorganizma Xanthomonas Campestris, po katerem je tudi dobila svoje ime.Cetosteril alkohol je mešanica maščobnih alkoholov. Pridobljen je iz palmovega in kokosovega olja.Gliceril stearat se pridobiva iz različnih rastlinskih maščob, kot je palmovo olje, sojino olje in ostala. Proizvaja se tudi naravno v človeškem telesu, kjer opravlja funkcijo zaščite kože pred prostimi radikali.
KAFRA IN MENTOL
Kafra in mentol sta sestavina Smrekovit izdelkov z učinkom hlajenja (Smrekovit Ekstra v tubi in Smrekovit Ektra v lončku). Mentol je tudi sestavina v izdelku Smrekovit oralno pršilo z okusom mentola.
Kafra je naravna voskasta snov, ki se pridobiva iz drevesa kafrovca (Cinnamomum Camphora), lahko pa tudi sintetično saj ima znano kemijsko formulo.
Mentol je naravna, prozorna, kristalna snov, naravno pridobljena iz olja poprove mete (Mentha piperita), lahko pa izdelan tudi sintetično saj ima znano kemijsko formulo.
Tako kafra kot mentol V Smrekovit izdelkih delujeta kot rahla lokalna anestetika in vplivata na receptorje v koži za temperaturo, zato aplikacija na kožo daje občutek toplote ali hladu, kar je odvisno od občutka posameznika. Temperatura kože se dejansko ne spremeni.
Mentol v izdelku Smrekovit oralno pršilo ima vlogo zakritja grenkega okusa smrekove smole.
OVOJNICA KAPSUL IZ RASTLINSKE HIPROMELOZE
Ovojnica Smrekovit kapsul je iz rastlinske hipromeloze. Hipromeloza je čista, belkasto brezbarvna snov brez vonja in okusa in je pridobljena iz rastlinske celuloze. Je vodotopna zato se deloma s slino, nato pa v nekaj trenutkih v želodčnem soku popolnoma razgradi in razpade. Ovojnice kapsul so bele barve zaradi naravnega barvila titanijevega oksida, ki je zaradi dejstva, da je zelo varen in
nestrupen, najpogosteje uporabljan beli pigment v prehranski industriji. Smrekovit kapsule so obarvane zaradi postopka izdelave, ki nam ne omogoča, da bi bile kapsule brezbarvne.