top of page

Smrekova smola šŸŒ² kot alternativa hlajenju šŸ„¶ poÅ”kodb: naravni pristop k hitrejÅ”emu okrevanju

Writer's picture: Matic KoncMatic Konc

Hlajenje z ledom je dolga leta veljalo za standardno metodo pri zdravljenju poŔkodb, a nova spoznanja kažejo, da lahko ta pristop dejansko upočasni proces okrevanja. Na drugi strani smrekova smola s svojimi bioaktivnimi lastnostmi predstavlja naravno alternativo, ki spodbuja hitrejŔe celjenje.


Že od leta 1990, ko je Ivo Konc začel z izdelovanjem izdelkov iz smrekove smole (Smrekovit Klasik), je ljudem močno odsvetoval hlajenje poŔkodb z ledom, kar je temeljilo na njegovih izkuŔnjah kot Ŕportni trener in poznavanju naravnih mehanizmov zdravljenja Ŕportnih poŔkodb. Leta 2015 je celo dr. Gabe Mirkin, avtor koncepta RICE (počitek, led, kompresija, dvig), umaknil svojo prvotno teorijo in priznal, da led ter počitek lahko podaljŔata čas zdravljenja.


Hlajenje poŔkodb in uporaba izdelkov s smrekovo smolo sta si nasprotujoča po osnovnem principu delovanja.
Hlajenje poŔkodb in uporaba izdelkov s smrekovo smolo sta si nasprotujoča po osnovnem principu delovanja.

Ivo konc je svoje nasprotovanje hlajenju z ledom izrazil na sledeči način: "Zakaj shranjujete zrezke v hladilniku in ne na sobni temperaturi? Da upočasnite fizioloŔke procese in zrezek dlje časa ostane svež. Enako naredite s poŔkodbo, če jo hladite z ledom: upočasnite fizioloŔke procese in poŔkodba ostane mnogo dlje časa."

"Zakaj shranjujete zrezke v hladilniku in ne na sobni temperaturi? Da upočasnite fizioloŔke procese in zrezek dlje časa ostane svež. Enako naredite s poŔkodbo, če jo hladite z ledom: upočasnite fizioloŔke procese in poŔkodba ostane mnogo dlje časa." (Ivo Konc)

Zakaj hlajenje z ledom ni dobro

Hlajenje z ledom upočasni fizioloŔke procese, ki so ključni za naravno zdravljenje. PoŔkodba povzroči povečanje prepustnosti žilnih sten, kar omogoči vnetnim celicam in proteinom, da dosežejo mesto poŔkodbe. Ta proces je bistven za odstranitev poŔkodovanih celic in regeneracijo tkiva. Hlajenje zoži kapilare in prepreči migracijo teh celic, kar podaljŔa čas okrevanja.

Raziskave podpirajo to tezo. V sistematičnem pregledu raziskav (Beakley et al., 2004) je bilo ugotovljeno, da je zdravljenje poŔkodb z ledom in kompresijo neučinkovito pri dolgoročnem izboljŔanju stanja. Še več, hlajenje lahko povzroči dolgotrajno zoženje kapilar, kar prepreči normalno delovanje imunskega sistema (Khoshnevis et al., 2015).



S hlajenjem povzročimo, da se prehodnost kapilarnih sten spet zmanjŔa, zato se tudi oteklina zmanjŔa, vendar pa se posledično tudi čas zdravljenja bistveno podaljŔa. Smrekova smola povzroči prav nasprotno in vzpodbuja obrambni mehanizem organizma ter posledično bistveno zmanjŔa čas zdravljenja. Jasno je torej, da sta si hlajenje in uporaba izdelkov s smrekovo smolo nasprotujoča. (Matic Konc)

Tudi dr. Gabe Mirkin ugotavlja, da tako led kot popoln počitek lahko podaljÅ”ata čas zdravljenja. Čeprav hlajenje z ledom upočasni otekanje, pa nima učinka na samo poÅ”kodbo. Dr. Gabe Mirkin navaja povzetek 22 znanstvenih člankov (1), v katerem raziskovalci ugotavljajo, da je zdravljenje poÅ”kodbe z ledom in kompresijo popolnoma neučinkovito, po drugi strani pa sicer ugotovljajo, da led v kombinaciji z razmigavanjem lahko v določeni meri pozitivno vpliva na zdravljenje zvina gležnja.


Kako smrekova smola pospeŔi zdravljenje

Smrekova smola deluje ravno nasprotno kot hlajenje. Bioaktivne spojine v smoli, vključno z več kot 80 organskimi spojinami, spodbujajo migracijo imunskih celic (npr. nevtrofilcev) na mesto poŔkodbe. Raziskave (Simbirtsev et al., 2002) kažejo, da uporaba smrekove smole poveča aktivnost makrofagov, ki so ključni za regeneracijo tkiva.

Smola prav tako spodbuja hitrejŔi prehod skozi faze vnetja in regeneracije, kar skrajŔa čas celjenja. Poleg tega preprečuje razvoj kroničnih vnetij, saj vzpodbuja naravne obrambne mehanizme telesa.


Ko sem napisal knjigo "Sportsmedicine book" in skoval izraz RICE (Rest, Ice, Compression, Elevation ā€“ počitek, led, kompresija in dvig poÅ”kodovanega uda) za zdravljenje Å”portnih poÅ”kodb, je bil led standardni način zdravljenja poÅ”kodb, ker je pomagal omiliti bolečino. Desetletja so Å”portniki sledili načelu RICE, vendar pa se je zdaj izkazalo, da led in počitek podaljÅ”ata čas zdravljenja in ne prispevata k okrevanju" (dr. Gabe Mirkin)

Za zdravljenje poŔkodbe je proces vnetja nujen

Ko se tkivo poŔkoduje, se poŔkodba zdravi s pomočjo imunskega odziva (istega imunskega odziva, ki se spopada tudi z mikroorganizmi, s katerimi prihajamo v stik, le na drugačne način). Ta odziv imenujemo vnetje. Ko Ŕkodljivi mikroorganizmi vstopijo v telo, vaŔ imunski sistem na to mesto poŔlje imunske celice in vnetne beljakovine, ki omogočijo odstranitev Ŕkodljivega mikroorganizma. Enako se zgodi, ko pride do poŔkodbe različnih tkiv. Iste celice in vnetne beljakovine pridejo na mesto poŔkodbe, da bi začele zdravljenje poŔkodbe.

Vnetne celice, t.i. makrofagi, ki so že prisotni v tkivu, sprostijo v okolico kemične snovi (citokine), ki privabijo Ŕe druge in Ŕe več vnetnih celic ter jim s povečanjem prepustnosti kapilar omogočijo prehod na mesto vnetja.


Obrambni sistem telesa
Vnetje je odziv obrambnega sistema telesa, ki z vojaŔko organiziranostjo povzroči zdravljenje tkiva

Praktični nasveti pri poŔkodbah

Ob poŔkodbi svetujemo, da se izognete hlajenju z ledom in namesto tega uporabite izdelke na osnovi smrekove smole, kot je Smrekovit 365 v kombinaciji s Smrekovit oblogo ali Smrekovit 365 Ekstra, če pa ste alergični na smrekovo smolo, pa ima podobno delovanje tudi smola bosvelije in izdelek Smrekovit 365 Alter. Smola hitro vzpostavi optimalne pogoje za celjenje in zmanjŔa potrebo po dolgotrajnem zdravljenju.

Dr. Mirkin sicer ne izključuje kratkotrajne uporabe ledu za lajŔanje bolečine, vendar so učinki smole dolgoročno bolj učinkoviti.


Zaključek

Hlajenje poŔkodb z ledom je zastarela praksa, ki lahko podaljŔa okrevanje. Smrekova smola, ki naravno spodbuja regeneracijo in delovanje imunskega sistema, predstavlja varno in učinkovito alternativo.

Želite izvedeti več? ObiŔčite naŔ blog in preizkusite izdelke Smrekovit, ki temeljijo na več kot 30 letih izkuŔenj in raziskav.






Uporabljena literatura:


  1. Cl. Beakley et al. The use of ice in the treatment of acute soft-tissue injury: a systematic review of randomized controlled trials. Am J Sports Med. 2004 Jan-Feb

  2. Khoshnevis S1, Craik NK, Diller KR.. Cold-induced vasoconstriction may persist long after cooling ends: an evaluation of multiple cryotherapy units. Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2015 Sep

  3. A. S. Simbirtsev, V. G. Konusova, G. Sh. Mchedlidze, B. A. Paramonov & V. Yu. Chebotarev. Pine Resin and Biopin Ointment: Effects of Water-Soluble Fractions on Functional Activity of Peripheral Blood Neutrophils.Bulletin of Experimental Biology and Medicine. 2002.

  4. https://www.drmirkin.com/fitness/why-ice-delays-recovery.html

2.414 ogledov0 komentarjev

ComentƔrios